Partneri na slovenskej strane hranice naň získali príspevok 49.000 eur z Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007–2013.
Jednou z častí projektu bol výskum a pátranie po folklórnych materiáloch na Hornom Zemplíne so špecifickým zameraním na zbojnícke tradície. Ako dnes uviedol pre TASR riaditeľ Súkromného centra voľného času v obci Ptičie, ktoré bolo partnerom projektu, ich zámerom bolo oživiť časť spoločných dejín, ktoré sa týkali zbojníka Fedora Hlavatého z Ruskej Volovej.
\"Hlavatý bol zbojníckym kapitánom, ktorý pôsobil v oblasti od Mukačeva až po Przemysl. Žil v 15. storočí a je to vlastne náš rusínsky Jánošík, o ktorom vieme veľmi málo, možno preto, že zatiaľ neboli organizované žiadne výskumy, \" povedal Fecura, Dodal, že aj takýmto spôsobom chcú odkaz Hlavatého dostať do povedomia obyvateľov i návštevníkov regiónu. Podľa neho sa okrem piesne, ľudových povestí, legiend po tomto zbojníkovi zachoval aj výhražný list mestu Bardejov, ktoré údajne na svoju obranu povolalo 400 žoldnierov.
Umelecký šéf FS Chemlon Miroslav Kerekanič konštatoval, že na základe spracovaných materiálov pripravili štyri tanečné choreografie a dva spevácke bloky, ktoré prezentovali na spoločných koncertoch v Poľsku i na Slovensku. Záverečný sa konal v októbri tohto roka v obci Ptičie a v programe vystúpilo vyše 220 účinkujúcich.
História dotýkajúca sa spomínaného zbojníka má byť aj ústredným motívom muzikálu, ktorý plánuje uviesť na budúci rok Poddukelský umelecký ľudový súbor v Prešove.
Kerekanič uviedol, že kroje, v ktorých doteraz vystupovali členovia FS Chemlon, mali už 40 rokov a boli v dezolátnom stave. Vďaka projektu si mohli zadovážiť nové vrátane doplnkov. Do ich výroby tak investovali vyše 10.000 eur. Okrem toho absolvovali členovia súboru aj päť sústredení. Podľa Kerekaniča to bola výrazná pomoc, keďže záujem o folklór hlavne zo strany mládeže v poslednom období v ich regióne narastá.
0